Wśród najczęściej wymienianych atrakcji Chełma i jego okolic znajdują się Podziemia Kredowe, liczne kościoły, cerkwie, czy też rezerwaty i parki krajobrazowe. Jednak do listy miejsc wartych odwiedzenia warto dodać pałace ziemi chełmskiej, których ilość może zaskoczyć. Na tej liście opiszemy „tylko” cztery z wielu pałacyków, które warto zwiedzić.
Zespół pałacowo-parkowy w Srebrzyszczu
Pałac położony bardzo blisko Chełma, w odległości sześciu kilometrów. Jego historia sięga XVII wieku, gdy powstał jako siedziba obronna. Wokół pięknej, masywnej budowli znajduje się park o powierzchni sześciu hektarów, w typie włoskim. Oprócz wspaniałych widoków, mogą zaciekawić legendy dotyczące tego miejsca. Jedna z nich mówi, że pałac był zameczkiem myśliwskich króla Jana III Sobieskiego. Natomiast kolejna, że w pałacu znajdowało się tajne podziemne wyjście, prowadzące aż do chełmskiej katedry.
Zespół pałacowo-parkowy w Kaniem
Gratka dla osób zainteresowane architekturą klasycystyczną. Pałac zbudowany przez polskiego szlachcica, Mieczysława Woronieckiego w 1848 roku. Wokół pałacu znajduje się park o powierzchni dziewięciu hektarów z licznymi pomnikowymi drzewami.
Pałac Ossolińskich w Rejowcu
Najbardziej okazała rezydencja z tej listy. Tak samo jak pałac w Kaniem, został wybudowany w stylu klasycystycznym. Mimo wielu niebezpieczeństw historii, takich jak: I i II Wojna Światowa, nacjonalizacja pałacu przez władzę PRL majątek przetrwał do dziś w bardzo dobrym stanie. Oprócz wspaniałych widoków, warto go odwiedzić również ze względu na niezwykle interesującą historię.
Zespół pałacowo-parkowy w Maziarni Strzeleckiej
Budowla skryta w gminie Białopole, w odległości czterdziestu kilometrów od Chełma. Na miejscu znajdziemy stary, park o powierzchni dziesięciu hektarów. Główną budowlą jest pałac myśliwski Zamoyskich zbudowany w 1903 roku. Dwukondygnacyjny budynek, z salą balową i piękną, wyróżniającą się wieżą o strzelistym szczycie.