Ciekawy Chełm

Chełm - ciekawostki, historia.

Jak Polska Ludowa zmieniła Chełm?

Okres sprawowania władzy w Polsce przez komunistów w latach 1944 do 1989 jest nazywany Polską Ludową. Jak w ciągu tych lat zmieniło się nasze miasto – Chełm?

Tak samo jak w wielu innych miastach i u nas, komunistyczne władze chciały rozwinąć przemysł, który przed II Wojną Światową w Chełmie prawie w ogóle nie istniał. W roku 1956 zapoczątkowano budowę cementowni, której wydajność miała sięgać 800 tysięcy ton cementu. Razem z nią powstała odkrywkowa kopalnia kredy, która uzupełniała cementownię w potrzebny surowiec. Przez wszystkie lata istnienia fabryki przewinęło się przez nią tysiące mieszkańców Chełma, którym zapewniła pracę i środki na życie. Chociaż z perspektywy czasu inwestycje można ocenić na plus, to nie obyło się bez wpadki, a mianowicie główne zakłady produkcyjne wybudowano na największych pokładach kredy.

W okresie Polski Ludowej w dużym stopniu usprawniono komunikacje miasta. Głównym czynnikiem, który spowodował jej poprawę było utworzenie asfaltowej nawierzchni na większość dróg w Chełmie. Istotną inwestycją w tamtym okresie było wybudowanie ulicy Rejowieckiej oraz wiaduktu nad linią kolejową, który w dużym stopniu zmniejszył ruch na ulicy Lubelskiej. Wyobraźmy sobie jak by teraz wyglądał Chełm, gdyby nagle zniknęła ulica Rejowiecka i wszystkie samochody, tiry jako alternatywną drogę musiałby wybrać ulicę Lubelską, a w międzyczasie zamknięto by przejazd kolejowy…

Jednak mimo reform nastawionych na rozwój przemysłu znalazły się również inwestycje, które miały zwiększyć atrakcyjność Chełma pod względem kulturowym. W 1959 roku powstał Stadion Miejski, niedługo potem Chełmski Dom Kultury. W 1980 roku wybudowano amfiteatr. Oprócz tego powstawały liczne placówki oświatowe.

Chełm Fabryka

Ciekawy Chełm © 2016 Frontier Theme